Peimari Unitedin kauden päätösjuhla
Peimari United ryJulkaistu: 22.11.2021 14.05

Peimari Unitedin kauden päätösjuhla

Peimari Unitedin jalkapallokautta 2021 juhlittiin viime perjantaina Kivi-Kostilan juhlatilassa. Tilaisuudessa palkittiin kauden menestyjät pelaajista ja toimihenkilöistä. Palkintojenjaon lisäksi tilaisuudessa muisteltiin mennyttä kautta sekä katsottiin kohti tulevaa. Vuonna 2020 ei päätöstapahtumaa järjestetty silloisen koronatilanteen myötä ja tänäkin vuonna koronatilanne vaikutti tapahtumaan, kun tilaisuudessa oli käytössä AVI:n ohjeistuksen mukaisesti koronapassi.

Naisten mestaruus

Kuluneen kauden päällimmäiseksi muistoksi nousi Naisten edustusjoukkueen upea sarjavoitto. Naiset ensimmäiseen mestaruuteensa valmentaneet Milene Ramos ja Jouni Hiltunen nappasivatkin Vuoden valmentaja -palkinnot päätösjuhlassa. Muita palkittuja naisten menestykkäällä kaudella olivat vuoden maalitykki: Matilda Heikkilä (21 maalia 11 otteluun), läpimurto: Emma Kytösaho, vuoden pelaaja: Jutta Vainio ja joukkuehengen luoja: Sabina Saari.


Jouni Hiltunen ja Milene Ramos palkittiin Vuoden valmentaja -palkinnoilla

Vuoden seuratoimija

Peimari Unitedin vuoden seuratoimijaksi palkittiin tänä vuonna Esko Nieminen. -Esko on toiminut aktiivisena seuratoimijana jo monta vuotta monessakin eri roolissa. Kahden jalkapalloilevan pojan isänä hän aloitti avustavana valmentajana, mutta vuosien varrella valmennuksen ohella Esko on omalla kekseliäisyydellään tuonut seuramme toimintaan monia uusia innostavia tapahtumia ja muita kehitysideoita seuratoimintamme vahvistamiseksi ja on myös aktiivisesti itse ollut mukana niitä toteuttamassa. Esko suhtautuu asioihin positiivisesti ja rakentavan optimisesti haastavissakin tilanteissa. Seuran vapaaehtoistyön määrä Eskon omasta vapaa-ajasta on todella suuri, josta suuri kiitos Eskolle, Seuran puheenjohtaja Olli Dahl perusteli valintaa.


Esko Nieminen nappasi Vuoden seuratoimija -palkinnon

Valmennukseen muutoksia

Vuodenvaihde tuo isoja muutoksia seuran valmennukseen. Tämän kauden valmentajista Tiago Santos ja Luis Araujo eivät jatka enää seurassa. Viisi kautta menestykkäästi seurassa valmentanut Tiago palkittiin päätösjuhlassa Muistopalkinnolla upeista vuosista seurassa. Tilaisuudessa esiteltiin Tiagon ja Luisin korvaavat valmentajat, Marco Santos sekä Ricardo Lavrador koko seuralle vielä yhteisesti. Uusi valmentajakaksikko saapuu Peimariin joulukuun alussa.


Pääkaupunkiseudulle valmentamaan siirtyvä Tiago Santos sai Muistopalkinnon viiden upean kauden päätteeksi


Kaikki palkitut pelaajat ja toimihenkilöt 2021

Vuoden valmentajat: Milene Ramos ja Jouni Hiltunen (Naiset Edustus)
Vuoden seuratoimija: Esko Nieminen
Muistopalkinto: Tiago Santos (5 kautta Peimari Unitedissa)

Miehet Edustus:
Maalitykki: Nico Salmiosalo
Läpimurto: Daniel Tuominen
Vuoden pelaaja: Samuli Vihervirta
Joukkuehengen luoja: Aki Varjonen

Akatemia:
Maalitykki: Miikka Pirhonen
Läpimurto: Akseli Rauhala
Vuoden pelaaja: Elias Söderberg
Joukkuehengen luoja: Saku Koivusalo

Naiset Edustus:
Maalitykki: Matilda Heikkilä
Läpimurto: Emma Kytösaho
Vuoden pelaaja: Jutta Vainio
Joukkuehengen luoja: Sabina Saari

P2006/2007:
Vuoden pelaaja: Lucas Kuusivaara
Maalitykki: Eero Salo
Motivoitunein: Miika Ahlqvist
Vuoden Kehittyjä: Mikael Pohjaluoto
Joukkuehengen luoja: Mikko Heikonen

P2008:
Maalitykki: Aarne Perkonoja
Vuoden pelaaja: Ville Väänänen
Motivoitunein pelaaja: Oula Eerikäinen
Vuoden kehittyjä: Aapo Katajainen
Joukkuehengen luoja: Rene Lasaroff

T2007-2009:
Maalitykki: Lotta Kallio
Vuoden pelaaja: Viivi Hänninen
Motivoitunein pelaaja: Vilja Tranberg
Vuoden kehittyjä: Annika Jokinen
Joukkuehengenluoja: Maiju Ahonen

P2009-2010:
Maalitykki: Alvar Huuhka
Vuoden pelaaja: Veeti Hänninen
Motivoitunein pelaaja: Aapo Karppinen
Vuoden kehittyjä: Oscar Salonius
Joukkuehengen luoja: Juho Kossa

P2011:
Vuoden pelaaja: Leevi Himanen
Motivoitunein: Veeti Lamminen
Vuoden kehittyjä: Artturi Ekman
Joukkuehengen luoja: Eemu Ruostepuro

P2012:
Vuoden pelaaja: Eero Nieminen
Motivoitunein: Evert Huuhka
Vuoden kehittyjä: Aleksis Mäkelä
Joukkuehengen luoja: (Eemu Ruostepuro)

PT2013-2014:
Tsempparimitalit:
Aho Emil
Erjomaa Eetu
Kankaanranta Julius
Laine Veeti
Rahunen Aapo
Virtanen Mauno
Tzorzis Yannis
Hämäläinen Otso
Reponen Vilho
Himanen Kaapo
Tikka Juho
Mäkelä Verner
Virko Samuel
Aaltonen Aini
Kottonen Morris
Rantanen Eemil
Karppinen Kalle
Jokinen Eemi

PT 2015-2017:
Tsempparimitalit:
Aaltonen Eino
Aarrekorpi Nicholas
Björklund Noel
Estala Arvid
Helle Milo
Himanen Peetu
Kankare Patrik
Kaseva Samuel
Mansala Simo
Rahunen Aada
Rahunen Viivi
Varpula Julius
Vesalainen Lenni
Virko Noel